اجزای کامپیوتر

اجزای کامپیوتر

 

اجزای کامپیوتر

کامپیوتر وسیله ای الکترونیکی است که عملکردهای حسابی و منطقی را به صورت خودکار انجام می دهد. این به بازیابی، ذخیره و دستکاری داده ها کمک می کند و کار را برای کاربر آسان تر می کند. این تعریف اصلی کامپیوتر است. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که این جعبه جمع و جور چگونه کار می کند، چه اجزایی تشکیل می دهد که کار ما را آسان تر و سریع تر می کند؟ اجازه دهید به اجزای اصلی رایانه که آن را واقعاً کاربردی می‌کند نگاهی بیندازیم.

بیشتر بخوانید( آموزش برنامه نویسی )

مانیتور

مانیتور یکی از دستگاه های خروجی کامپیوتر است. مانیتور مانند یک صفحه دیجیتال است که خروجی یا نتایج را منعکس می کند. تصاویر یا متن های نمایش داده شده بر روی مانیتور با کمک یک کارت گرافیک داخل آن است. قبلاً مانیتورها دارای CRT برای نمایش بودند، اما اکنون مانیتورهای مبتنی بر LED و LCD جدید در دسترس هستند که کیفیت نمایش بهتری دارند و فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند.

صفحه کلید

صفحه کلید یک دستگاه ورودی است که از دکمه های مکانیکی به نام “کلید” تشکیل شده است. در زیر این کلیدها، یک مدار الکتریکی از دید کاربر پنهان است. با هر بار فشار دادن یک کلید مدار کامل می شود. CPU یک سیگنال الکتریکی دریافت می کند. علاوه بر این، کلید فشرده شده را تشخیص می دهد و خروجی را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

کامپیوترها از طریق یک کابل اتصال به صفحه کلید متصل می شوند. صفحه کلیدهای بی سیمی وجود دارند که با استفاده از فناوری بلوتوث متصل می شوند.

5 نوع کلید مختلف روی کیبورد وجود دارد-
1. کلیدهای حروف الفبا
2. کلیدهای عددی
3. 12 کلید عملکرد وجود دارد
4. کلیدهای کنترل، این کلیدها شامل 4 کلید جهت، خانه، پایان، حذف، صفحه به بالا، صفحه پایین، کنترل (ctrl)، جایگزین (alt)، فرار (ESC) است.
5. کلیدهای ویژه برای کارهای خاص استفاده می شود. به عنوان مثال، صفحه چاپ (PrtScr)، Spacebar، Tab، Num Lock، shift، enter و caps lock.

ماوس

یکی دیگر از اجزای کامپیوتر ماوس است. بخشی از واحد ورودی است. ماوس دو هدف دارد:
1. برای هدایت اشاره گر موجود بر روی صفحه نمایش مانیتور.
2. فایل ها را انتخاب و جابجا می کند

علاوه بر این، با کلیک راست در ماوس، یک منوی کشویی نمایش داده می شود. دو نوع ماوس وجود دارد، مکانیکی و نوری. ماوس مکانیکی امروزه چندان رایج نیست. قبلاً آنها از یک گوی مکانیکی در زیر آنها برای ردیابی اشاره گر استفاده می کردند.

ماوس نوری بسیار پیشرفته تر است و از نور LED برای کمک به جهت اشاره گر استفاده می کند. دو دکمه در حال حاضر محدودیت در ماوس نیست. ماوس جدیدی در بازار به نام موس بازی وجود دارد. یک دکمه بسیار زیاد دارد که فقط برای بازی ساخته شده است. در نتیجه، تقاضا برای چنین ماوس افزایش یافته است.

پرینتر یا چاپگر

چاپگر یک دستگاه خروجی است که برای نمایش خروجی روی یک صفحه مفید است. هر آنچه روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شود را می توان از طریق چاپگر چاپ کرد. این شامل یک بشکه پر از رنگ است که داده ها را روی کاغذ حک می کند. با رشد تکنولوژی، اکنون فناوری های چاپی مختلفی وجود دارد. هر چه سرعت، کیفیت، ماندگاری چاپ بهتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است.

به عنوان مثال، پرینترهای لیزری، چاپگرهای جوهرافشان خانگی/تجاری، چاپگرهای LED، چاپگرهای سه بعدی و غیره.

اسکنر
اسکنر برای اسکن اسناد، تصاویر، یا متون و تغذیه همانطور که هست به کامپیوتر استفاده می شود. این یک دستگاه ورودی است که مانند دستگاه فتوکپی کار می کند. این شامل یک تخت مسطح است که سند روی آن قرار می گیرد و زیر آن مجموعه ای از چراغ ها در سراسر آن جاروب می شود. بنابراین، به اسکن سند و تولید نسخه نرم افزاری آن در رایانه کمک می کند.

بیشتر بخوانید( آموزش برنامه نویسی )

پردازشگر

واحد پردازش مرکزی یا CPU پردازنده اصلی کامپیوتر است. بنابراین، CPU مغز متفکر همه فرآیندها است. دقیقاً چگونه مغز انسان تمام وظایف انجام شده توسط بدن انسان را کنترل می کند، به طور مشابه CPU به عنوان مغز رایانه عمل می کند.

به عنوان یکی از اجزای اصلی کامپیوتر، فرآیندهای انجام شده در داخل کامپیوتر را کنترل می کند، عملیات ورودی/خروجی را مدیریت می کند و تمامی عملیات منطقی و حسابی را انجام می دهد. CPU از 2 بخش اصلی ALU (واحد منطقی حسابی و CU (واحد کنترل) تشکیل شده است.

واحد حافظه
واحد حافظه کامپیوتر تمام داده ها، اطلاعات و دستورالعمل هایی که باید پردازش شوند را ذخیره می کند. حافظه دسترسی سریع به داده ها را می دهد. بنابراین، حافظه سریعتر، توانایی تفکر رایانه را افزایش می دهد.

دو نوع حافظه وجود دارد، اولیه و ثانویه

حافظه اصلی از RAM (حافظه دسترسی تصادفی) تشکیل شده است. RAM برای ذخیره داده های اخیر استفاده می شود. این برای دسترسی سریع تر به فایل ها یا دستورالعمل های اخیر استفاده می شود. حافظه اصلی فرار است، به این معنی که پس از قطع برق پاک می شود. حافظه ثانویه حافظه دائمی است. این داده ها را برای مدت طولانی تری برای اهداف استفاده در آینده ذخیره می کند. حافظه ثانویه شامل یک هارد دیسک است. غیر فرار است، به این معنی که داده ها حتی در صورت قطع برق پاک نمی شوند.

.

واحد ذخیره سازی

وظیفه اصلی کامپیوتر ذخیره و دستکاری داده ها است. این به وضوح نشان می دهد که یک کامپیوتر فضای ذخیره سازی بزرگی را تشکیل می دهد. این فضای ذخیره سازی می تواند دو نوع باشد HDD و SSD
هارد دیسک یا هارد دیسک یک دیسک متحرک است که داده ها را در کامپیوتر ذخیره می کند و یک نوع حافظه غیر فرار است. این بدان معنی است که داده ها حتی در صورت قطع برق پاک نمی شوند. هارد دیسک شامل صفحات متحرک و یک بازوی مغناطیسی برای خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی صفحات است. کل چیدمان در یک کیس هوابند است.

SSD یا درایو حالت جامد یک نوع فضای ذخیره سازی غیرقابل حرکت است و از حافظه فلش برای ذخیره داده ها استفاده می کند. این نیز حافظه ثانویه در رایانه است و غیر فرار است. SSD ها در حال حاضر جایگزین HDD ها می شوند زیرا

برای راه اندازی به برق کمتری نیاز دارند.
سریعتر از هارد دیسک هستند.
آنها قطعات متحرک ندارند، بنابراین آنها را قابل اعتمادتر و محکم تر می کند.
عمر باتری بیشتری دارند
با این حال، SSD ها بسیار گران تر از HDD ها هستند، بنابراین در کاهش هزینه ها کمتر ترجیح داده می شوند.

مادربرد
مادربرد مدار اصلی داخل کامپیوتر است. این کمک می کند تا تمام اجزای کامپیوتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مانند بین CPU و واحد ذخیره سازی یا CPU و دستگاه های خروجی. مادربرد از یک تراشه ریزپردازنده تشکیل شده است که کار اتصال دستگاه های جانبی، CPU و سایر گذرگاه های جانبی را انجام می دهد.

درباره این مقاله: 

این مطلب گوشه ای از مطالب دوره آموزشی برنامه نویسی می باشد که در آموزشگاه اندیشه مانی برگزار می شود، این آموزشگاه دارای دوره های کامپیوتر، بورس و برنامه نویسی می باشد که در غرب تهران و نزدیک به محله های صادقیه، آریاشهر، ستارخان و مرزداران واقع شده است.

دسترسی به این امکان وجود ندارد.