20 نمونه سوال سی شارپ

20 نمونه سوال سی شارپ

 

20 نمونه سوال سی شارپ

 

1 – سی شارپ چیست؟

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی مدرن، همه منظوره و شی گرا است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است. سی شارپ برای زیرساخت زبان مشترک (CLI) طراحی شده است که از کد اجرایی و محیط زمان اجرا تشکیل شده است که امکان استفاده از زبان های مختلف سطح بالا را در پلتفرم ها و معماری های مختلف کامپیوتری فراهم می کند.

 

2 – به چند روش می توانید پارامترها را به یک متد ارسال کنید؟

سه روش وجود دارد که پارامترها را می توان به یک متد منتقل کرد

پارامترهای مقدار – این روش مقدار واقعی یک آرگومان را در پارامتر رسمی تابع کپی می کند. در این حالت، تغییراتی که در پارامتر داخل تابع ایجاد می شود، تاثیری بر آرگومان ندارد.

پارامترهای مرجع – این روش ارجاع به مکان حافظه یک آرگومان را در پارامتر رسمی کپی می کند. این بدان معنی است که تغییرات ایجاد شده در پارامتر روی آرگومان تأثیر می گذارد.

پارامترهای خروجی – این روش به برگرداندن بیش از یک مقدار کمک می کند.

 

3 – فضای نام در سی شارپ چیست؟

فضای نام برای ارائه راهی برای جدا نگه داشتن یک مجموعه از نام ها از دیگری طراحی شده است. نام کلاس های اعلام شده در یک فضای نام با همان نام کلاس های اعلام شده در فضای نام دیگر در تضاد نیست.

 

4 – کدام کلاس به عنوان یک کلاس پایه برای همه انواع داده در .net عمل می کند؟

Object Type کلاس پایه نهایی برای همه انواع داده در C# Common Type System (CTS) است. Object یک نام مستعار برای کلاس System.Object است. انواع شی را می توان مقادیری از انواع دیگر، انواع ارزش، انواع مرجع، انواع از پیش تعریف شده یا تعریف شده توسط کاربر نسبت داد. با این حال، قبل از تخصیص مقادیر، نیاز به تبدیل نوع دارد.

 

5 – کپسولاسیون چیست؟

کپسولاسیون به عنوان فرآیند محصور کردن یک یا چند مورد در یک بسته فیزیکی یا منطقی تعریف می شود. کپسوله سازی، در روش برنامه نویسی شی گرا، از دسترسی به جزئیات پیاده سازی جلوگیری می کند.

 

6 – محدوده متغیر عمومی عضو کلاس سی شارپ چیست؟

مشخص کننده دسترسی عمومی به یک کلاس اجازه می دهد تا متغیرهای عضو و توابع عضو خود را در معرض سایر توابع و اشیاء قرار دهد. هر عضو عمومی از خارج از کلاس قابل دسترسی است.

 

7 – محدوده متغیر عضو خصوصی کلاس سی شارپ چیست؟

مشخص کننده دسترسی خصوصی به یک کلاس اجازه می دهد تا متغیرهای عضو و توابع عضو خود را از توابع و اشیاء دیگر پنهان کند. فقط توابع یک کلاس می توانند به اعضای خصوصی آن دسترسی داشته باشند. حتی یک نمونه از یک کلاس نمی تواند به اعضای خصوصی خود دسترسی داشته باشد.

 

8 – محدوده متغیر عضو محافظت شده کلاس C# چیست؟

مشخص کننده دسترسی محافظت شده به یک کلاس فرزند اجازه می دهد تا به متغیرهای عضو و توابع عضو کلاس پایه خود دسترسی داشته باشد. به این ترتیب در پیاده سازی وراثت کمک می کند.

 

9 – آیا می توانید تابعی در سی شارپ ایجاد کنید که بتواند تعداد مختلفی از آرگومان ها را بپذیرد؟

با استفاده از کلمه کلیدی params می توان یک پارامتر متد را مشخص کرد که تعداد متغیری از آرگومان ها یا حتی بدون آرگومان را می گیرد.

 

10 – چگونه یک آرایه را در سی شارپ مرتب کنیم؟

با استفاده از تابع Array.sort(array). با استفاده از پیاده سازی IComparable برای هر هر عنصر از آرایه، عناصر را در یک آرایه یک بعدی کامل مرتب می کند.

 

بیشتر بخوانید( آموزش برنامه نویسی )

11 – شمارش در سی شارپ چیست؟

شمارش مجموعه ای از ثابت های اعداد صحیح نامگذاری شده است. یک نوع شمارش شده با استفاده از کلمه کلیدی enum اعلام می شود.

شمارش های سی شارپ از نوع داده های ارزشی هستند. به عبارت دیگر، enumeration حاوی مقادیر خاص خود است و نمی تواند ارث بری کند یا نمی تواند ارث بگذراند.

 

12 – ارث بری چیست؟

یکی از مفاهیم مهم در برنامه نویسی شی گرا، وراثت است. وراثت به ما این امکان را می دهد که یک کلاس را بر اساس کلاس دیگری تعریف کنیم، که ایجاد و نگهداری یک برنامه کاربردی را آسان تر می کند. این همچنین فرصتی برای استفاده مجدد از عملکرد کد و سرعت بخشیدن به زمان پیاده سازی را فراهم می کند.

هنگام ایجاد یک کلاس، به جای نوشتن اعضای داده و توابع عضو کاملاً جدید، برنامه نویس می تواند تعیین کند که کلاس جدید باید اعضای یک کلاس موجود را به ارث ببرد. این کلاس موجود، کلاس پایه نامیده می شود و کلاس جدید به عنوان کلاس مشتق شده نامیده می شود.

ایده وراثت رابطه IS-A را پیاده سازی می کند. به عنوان مثال، پستاندار یک حیوان است، سگ IS-A پستاندار است، بنابراین سگ نیز حیوان است، و غیره.

 

13 – پلی مورفیسم چیست؟

کلمه پلی مورفیسم به معنای داشتن اشکال متعدد است. در پارادایم برنامه نویسی شی گرا، چندشکلی اغلب به صورت «یک رابط، چند تابع» بیان می شود.

 

14 – تفاوت بین چندشکلی استاتیک و چندشکلی پویا چیست؟

چند شکلی می تواند ایستا یا پویا باشد. در پلی مورفیسم ایستا، پاسخ به یک تابع در زمان کامپایل تعیین می شود. در پلی مورفیسم پویا، در زمان اجرا تصمیم گیری می شود.

 

15 – اضافه بار تابع چیست؟

شما می توانید تعاریف متعددی برای یک نام تابع در یک محدوده داشته باشید. تعریف تابع باید با انواع و/یا تعداد آرگومان ها در لیست آرگومان با یکدیگر متفاوت باشد. نمی‌توانید اعلان‌های تابعی را که فقط بر اساس نوع بازگشت متفاوت هستند بارگذاری کنید.

 

16 – توابع مجازی در سی شارپ چیست؟

هنگامی که یک تابع در یک کلاس تعریف شده دارید که می خواهید در کلاس(های) ارثی پیاده سازی شود، از توابع مجازی استفاده می کنید. توابع مجازی می توانند در کلاس های ارثی مختلف به طور متفاوتی پیاده سازی شوند و فراخوانی این توابع در زمان اجرا تصمیم گیری می شود.

 

17 – آیا بارگذاری بیش از حد اپراتور در سی شارپ پشتیبانی می شود؟

شما می توانید بسیاری از اپراتورهای داخلی موجود در سی شارپ را دوباره تعریف یا بارگذاری کنید. بنابراین یک برنامه نویس می تواند از عملگرهایی با انواع تعریف شده توسط کاربر نیز استفاده کند.

عملگرهای بارگذاری شده توابعی هستند با نام های خاص عملگر کلمه کلیدی و به دنبال آن نماد عملگر تعریف شده است. مشابه هر تابع دیگری، یک اپراتور بارگذاری شده دارای یک نوع بازگشت و یک لیست پارامتر است.

 

18 – رابط چیست؟

رابط n به عنوان یک قرارداد نحوی تعریف می شود که تمام کلاس هایی که رابط را به ارث می برند باید از آن پیروی کنند. رابط قسمت “چه” قرارداد نحوی را تعریف می کند و کلاس های مشتق کننده بخش “چگونه” قرارداد نحوی را تعریف می کنند.

واسط ها ویژگی ها، متدها و رویدادها را که اعضای واسط هستند تعریف می کنند. اینترفیس ها فقط شامل اعلامیه اعضا هستند. این وظیفه کلاس مشتق کننده است که اعضا را تعریف کند. اغلب به ارائه یک ساختار استاندارد که کلاس های مشتق شده از آن پیروی می کنند کمک می کند.

 

19 – دستورالعمل های پیش پردازنده در سی شارپ چیست؟

دستورالعمل های پیش پردازنده به کامپایلر دستور می دهد تا اطلاعات را قبل از شروع کامپایل واقعی پیش پردازش کند.

همه دستورالعمل های پیش پردازنده با # شروع می شوند و فقط کاراکترهای فضای سفید ممکن است قبل از دستورالعمل پیش پردازنده در یک خط ظاهر شوند. دستورالعمل های پیش پردازشگر عبارت نیستند، بنابراین با نقطه ویرگول (;) خاتمه نمی یابند.

 

20 – کاربرد دستورالعمل پیش پردازنده شرطی در سی شارپ چیست؟

می توانید از دستور if# برای ایجاد یک دستورالعمل شرطی استفاده کنید. دستورالعمل های شرطی برای آزمایش یک نماد یا نمادها برای بررسی درست بودن آنها مفید هستند. اگر آنها را درست ارزیابی کنند، کامپایلر تمام کدهای بین if# و دستور بعدی را ارزیابی می کند.

درباره این مقاله: 

این مطلب گوشه ای از مطالب دوره آموزشی برنامه نویسی می باشد که در آموزشگاه اندیشه مانی برگزار می شود، این آموزشگاه دارای دوره های کامپیوتر، بورس و برنامه نویسی می باشد که در غرب تهران و نزدیک به محله های صادقیه، آریاشهر، ستارخان و مرزداران واقع شده است.

دسترسی به این امکان وجود ندارد.